You are not logged in.
Witam,
Problem dotyczył wcześniejszego Archa lecz ostatnio (miesiąc w tył) zainstalowałem świeżą kopię , jednak po 2 czy 3 Update problem pojawił się ponownie a więc:
- dany pakiet czy też folder - znajduje się w systemie plików
- dany pakiet lub folder znajduje się w innym pakiecie
Nie można nic instalować pomaga opcja --force ale to nie jest rozwiązanie i po kilku razach pewnie się wywali system
Jakieś pomysły ??
Dzięki
Offline
Sugeruję założyć nowy wątek po angielsku - wielokrotnie większa szansa na uzyskanie szybkiej i kompetentnej odpowiedzi
Żaden system oparty na Arch nie wywalił się "sam z siebie" (około 10 lat z Archem i jedynie kilka przypadków wśród wielu maszyn gdzie musiałem używać chroot)
Opisz dokładnie jaki plik / folder konfliktuje ci w systemie: daj nam output z sudo pacman -Syu , i ew. pacman -Qo /pelna/sciezka/do/pliku który ci konfliktuje bo to będzie kolejne pytanie
Instalować możesz wszystko poza pakietami które mają skonfliktowane pliki ("goły" pacman wymaga wtedy podania całej listy pakietów do zainstalowania, lecz np. yaourt pozwala wybrać z listy które pakiety instalować a które wykluczyć). Oczywiście to nie jest wskazana sytuacja, a ponieważ problem jest z gatunku "trywialnych" to najpierw proponuję uporządkowanie systemu
Pewnie rodzi się pytanie - skoro wszystko takie piękne to czemu pojawiają się konflikty:
Poprzednie uaktualnienie instalacja zostało w "brutalny" sposób przerwane: np. wyłączenie systemu a kilka plików zostało przywróconych przez fsck podczas startu system. Mało prawdopodobne ale w jednostkowych przypadkach możliwe.
Do systemu zostały doinstalowane "z łapy" dodatkowe programy: np. przez ich instalatory, skrypty .sh albo ręczne make && make install . W Arch używamy jedynie pacmana (chyba że na prawdę wiesz co robisz). Napisanie własnego PKGBUILD jest proste a pozwala zachować porządek
Last edited by nbvcxz (2016-12-28 18:18:43)
Lenovo G50 | LXQT-git | compton | conky
Offline
Jak napisał nbvcxz - tego typu rzeczy dzieją się zwykle w dwu sytuacjach:
- aktualizacja nie przebiegła prawidłowo (np. została przerwana),
- masz zainstalowane jakieś programy spoza repozytoriów oficjalnych (w tym AUR, paczki z instalatorów, obce paczki /znam osoby instalujące przez dpkg w Archu/ itp.),
- bardzo rzadko zdarza się, że problem leży gdzieś w paczkach z repozytorium (zob. info o ttf-dejavu na pierwszej stronie Archa).
Wszystko jest raczej dobrze już opisane na forum i również w wiki, ale zdaje się, że angielski nie jest Twoją mocną stroną.
Przy wystąpieniu tego typu błędu, generalna zasada jest taka (jeśli problem nie dotyczy pakietu(-ów), który jest omówiony na pierwszej stronie Archa; jeśli jest - należy stosować się do tam przedstawionej metody).
Jeśli instalowałeś coś jakimiś skryptami itp. - możesz odinstalować owe programy, przynajmniej na czas aktualizacji, albowiem one mogą powodować jakieś problemy.
Następnie dla plików, które pokazują Ci się, że są już w systemie powinieneś przeprowadzić inspekcję polegającą na:
1. Określeniu jaka paczka dostarcza istniejący już w systemie plik. Wykorzystujesz polecenie:
pacman -Qo ścieżka_do_pliku/nazwa_pliku
gdzie ścieżka_do_pliku/nazwa_pliku przepisujesz z listy plików, które zwrócił pacman podczas aktualizacji, że znajdują się one już w systemie.
2. W tym momencie pojawi się - co do zasady - jedna z dwu informacji:
a. plik należy do paczki X,
b. żadna paczka nie jest właścicielem pliku.
W przypadku 2a. próbujesz stwierdzić jak się ta paczka i skąd znalazła w systemie. Wykorzystujesz pacman -Q z odpowiednimi przełącznikami (np. m) lub "na próbę" odinstalowujesz wykorzystując pacman -R, przy czym odpowiadasz przecząco. I dalej zastanawiasz się skąd to jest Jak już poznasz o co chodzi, wówczas podejmujesz decyzję. Generalny "tip" - jeśli zainstalowane paczki są "obce" (np. z AUR), to albo dokonujesz sforsowania aktualizacji, albo odinstalowujesz obce paczki i instalujesz je z repozytorium. Ów "tip" nie obowiązuje wyłącznie w jednym przypadku - gdy zainstalowane obce paczki wprowadzone zostały świadomie, albowiem bez nich system działa wadliwie. Wówczas należy ponowić ich instalację z przerobionym PKGBUILDem, tak, by na przyszłość nie było takich problemów.
W przypadku 2b. masz dwie możliwości:
- skasować takie pliki,
- sforsować aktualizację.
Więcej masz:
http://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=373 od pierwszego wpisu Barthaliona (#8)
http://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=379
Offline
Dzięki za cenne wskazówki, jutro zrobię rekonesans i zobaczę o co chodzi i czemu ów blokujące paczki są już w systemie. Oba posty są dla mnie pouczające i mam nadzieję że pomogą mi rozwiązać problem. Dzięki i pozdrawiam.
Offline