You are not logged in.

#1 2005-08-28 13:34:49

oggb4mp3
Member
Registered: 2005-06-17
Posts: 77

Errors building kdebase

I am getting erros trying to rebuild kdebase from source.  Everything compiles and links fine, but then I get to the installation phase and I get this.  BTW, it happens when I use automake instead of unsermake too.  Does anybody have any ideas?

WARNING: use unsermake instead of make or use a wrapper script, e.g. makeobj!!!
/usr/local/unsermake/unsermake install
ERROR:libkonq/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkonq.la
ERROR:libkonq/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkonq.la
ERROR:libkonq/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkonq.la
ERROR:libkonq/favicons/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_favicons.la
ERROR:drkonqi/Makefile.am: unknown source extension .skel for drkonqi
ERROR:kate/interfaces/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkateinterfacesprivate.la
ERROR:kate/app/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkateinterfaces.la
ERROR:kate/app/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkateinterfaces.la
ERROR:kate/app/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkateinterfaces.la
ERROR:kdcop/Makefile.am: unknown source extension .ui for kdcop
ERROR:kdepasswd/kcm/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_useraccount.la
ERROR:kdepasswd/kcm/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for kcm_useraccount.la
ERROR:kdepasswd/kcm/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for kcm_useraccount.la
ERROR:kdialog/Makefile.am: unknown source extension .skel for kdialog
ERROR:khelpcenter/Makefile.am: unknown source extension .skel for khelpcenter.la
ERROR:khelpcenter/Makefile.am: unknown source extension .skel for khelpcenter.la
ERROR:khelpcenter/Makefile.am: unknown source extension .skel for khelpcenter.la
ERROR:khelpcenter/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for khelpcenter.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/kcontrol/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libui.la
ERROR:khotkeys/app/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_khotkeys.la
ERROR:khotkeys/app/Makefile.am: unknown source extension .skel for khotkeys.la
ERROR:kioslave/media/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkiomedia.la
kioslave/media/kdedmodule/Makefile.am: kded_mediamanager_la_LIBADD contains a module. This is not portable!
     You can only link against libraries.
ERROR:kioslave/media/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_mediamanager.la
ERROR:kioslave/media/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_mediamanager.la
ERROR:kioslave/remote/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_remotedirnotify.la
ERROR:kioslave/remote/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_remotedirnotify.la
ERROR:kioslave/system/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_systemdirnotify.la
ERROR:kioslave/system/kdedmodule/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_systemdirnotify.la
ERROR:klipper/Makefile.am: unknown source extension .skel for libklipper_common.la
ERROR:klipper/Makefile.am: unknown source extension .skel for klipper_panelapplet.la
ERROR:knetattach/Makefile.am: unknown source extension .ui for knetattach
ERROR:konsole/konsole/Makefile.am: unknown source extension .skel for konsole.la
ERROR:konsole/konsole/Makefile.am: unknown source extension .skel for konsole.la
ERROR:konsole/konsole/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkonsolepart.la
ERROR:konsole/konsole/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkonsolepart.la
ERROR:konsole/konsole/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_kwrited.la
ERROR:kpager/Makefile.am: unknown source extension .skel for kpager
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:kpersonalizer/Makefile.am: unknown source extension .ui for kpersonalizer
ERROR:ksplashml/Makefile.am: unknown source extension .skel for ksplash
ERROR:ksysguard/gui/Makefile.am: unknown source extension .skel for ksysguard
ERROR:ksysguard/gui/SensorDisplayLib/Makefile.am: unknown source extension .ui for libsensordisplays.la
ERROR:ksysguard/gui/SensorDisplayLib/Makefile.am: unknown source extension .ui for libsensordisplays.la
ERROR:ksysguard/gui/SensorDisplayLib/Makefile.am: unknown source extension .ui for libsensordisplays.la
ERROR:ksysguard/gui/SensorDisplayLib/Makefile.am: unknown source extension .ui for libsensordisplays.la
ERROR:ksysguard/gui/SensorDisplayLib/Makefile.am: unknown source extension .ui for libsensordisplays.la
ERROR:kwin/Makefile.am: unknown source extension .skel for kwin.la
ERROR:kwin/kcmkwin/kwindecoration/Makefile.am: unknown source extension .skel for kcm_kwindecoration.la
ERROR:kwin/kcmkwin/kwinrules/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkwinrules.la
ERROR:kwin/kcmkwin/kwinrules/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkwinrules.la
ERROR:kwin/kcmkwin/kwinrules/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkwinrules.la
ERROR:kwin/kcmkwin/kwinrules/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkwinrules.la
ERROR:kwin/clients/plastik/config/Makefile.am: unknown source extension .ui for kwin_plastik_config.la
ERROR:kwin/clients/keramik/config/Makefile.am: unknown source extension .ui for kwin_keramik_config.la
ERROR:kxkb/Makefile.am: unknown source extension .skel for kxkb.la
ERROR:kxkb/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_keyboard.la
ERROR:kxkb/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_keyboard.la
ERROR:nsplugins/Makefile.am: unknown source extension .stub for libnsplugin.la
ERROR:nsplugins/Makefile.am: unknown source extension .skel for libnsplugin.la
ERROR:nsplugins/viewer/Makefile.am: unknown source extension .stub for nspluginviewer
ERROR:nsplugins/viewer/Makefile.am: unknown source extension .skel for nspluginviewer
ERROR:konqueror/Makefile.am: unknown source extension .skel for konqueror.la
ERROR:konqueror/Makefile.am: unknown source extension .skel for konqueror.la
ERROR:konqueror/Makefile.am: unknown source extension .skel for konqueror.la
ERROR:konqueror/client/Makefile.am: unknown source extension .stub for kfmclient.la
ERROR:konqueror/client/Makefile.am: unknown source extension .stub for kfmclient.la
ERROR:konqueror/keditbookmarks/Makefile.am: unknown source extension .skel for keditbookmarks.la
ERROR:konqueror/keditbookmarks/Makefile.am: unknown source extension .stub for keditbookmarks.la
ERROR:konqueror/sidebar/trees/history_module/Makefile.am: unknown source extension .skel for konq_sidebartree_history.la
ERROR:konqueror/sidebar/trees/history_module/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_history.la
ERROR:konqueror/sidebar/trees/history_module/Makefile.am: unknown source extension .skel for kcm_history.la
ERROR:konqueror/preloader/Makefile.am: unknown source extension .skel for kded_konqy_preloader.la
ERROR:ksmserver/Makefile.am: unknown source extension .skel for ksmserver.la
ERROR:ksmserver/Makefile.am: unknown source extension .skel for ksmserver.la
ERROR:kicker/share/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for libkickermain.la
ERROR:kicker/core/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkicker_core.la
ERROR:kicker/core/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkicker_core.la
ERROR:kicker/core/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for libkicker_core.la
ERROR:kicker/ui/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkicker_ui.la
ERROR:kicker/taskbar/Makefile.am: unknown source extension .skel for libtaskbar.la
ERROR:kicker/taskbar/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for libtaskbar.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .skel for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .ui for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .ui for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .ui for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .ui for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/clock/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for clock_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/systemtray/Makefile.am: unknown source extension .skel for systemtray_panelapplet.la
ERROR:kicker/applets/menu/Makefile.am: unknown source extension .skel for menu_panelapplet.la
ERROR:kicker/extensions/taskbar/Makefile.am: unknown source extension .skel for taskbar_panelextension.la
ERROR:kicker/menuext/remote/Makefile.am: unknown source extension .skel for kickermenu_remotemenu.la
ERROR:kcontrol/background/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkcmbgnd.la
ERROR:kcontrol/background/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkcmbgnd.la
ERROR:kcontrol/background/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkcmbgnd.la
ERROR:kcontrol/dnssd/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kdnssd.la
ERROR:kcontrol/input/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_input.la
ERROR:kcontrol/input/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_input.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .skel for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kicker/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kicker.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/kio/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kio.la
ERROR:kcontrol/konq/Makefile.am: unknown source extension .stub for kcm_konq.la
ERROR:kcontrol/konq/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konq.la
ERROR:kcontrol/style/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_style.la
ERROR:kcontrol/konqhtml/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konqhtml.la
ERROR:kcontrol/konqhtml/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konqhtml.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/ikws/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkuriikwsfilter.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/ikws/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkurisearchfilter.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/ikws/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkurisearchfilter.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/ikws/Makefile.am: unknown source extension .ui for libkurisearchfilter.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/shorturi/Makefile.am: unknown source extension .skel for libkshorturifilter.la
ERROR:kcontrol/ebrowsing/plugins/localdomain/Makefile.am: unknown source extension .skel for liblocaldomainurifilter.la
ERROR:kcontrol/arts/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_arts.la
ERROR:kcontrol/arts/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_arts.la
ERROR:kcontrol/kcontrol/Makefile.am: unknown source extension .skel for kcontrol.la
ERROR:kcontrol/knotify/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_knotify.la
ERROR:kcontrol/css/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_css.la
ERROR:kcontrol/css/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_css.la
ERROR:kcontrol/screensaver/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_screensaver.la
ERROR:kcontrol/taskbar/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_taskbar.la
ERROR:kcontrol/privacy/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_privacy.la
ERROR:kcontrol/privacy/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_privacy.la
ERROR:kcontrol/smserver/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_smserver.la
ERROR:kcontrol/konsole/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konsole.la
ERROR:kcontrol/konsole/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konsole.la
ERROR:kcontrol/konsole/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_konsole.la
ERROR:kcontrol/componentchooser/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_componentchooser.la
ERROR:kcontrol/componentchooser/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_componentchooser.la
ERROR:kcontrol/componentchooser/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_componentchooser.la
ERROR:kcontrol/componentchooser/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_componentchooser.la
ERROR:kcontrol/componentchooser/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_componentchooser.la
ERROR:kcontrol/performance/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_performance.la
ERROR:kcontrol/performance/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_performance.la
ERROR:kcontrol/xinerama/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_xinerama.la
ERROR:kcontrol/view1394/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_view1394.la
ERROR:kcontrol/kthememanager/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kthememanager.la
ERROR:kcontrol/kthememanager/Makefile.am: unknown source extension .ui for kcm_kthememanager.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for libkdesktopsettings.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for libkdesktopsettings.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .skel for kdesktop.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .skel for kdesktop.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .skel for kdesktop.la
ERROR:kdesktop/Makefile.am: unknown source extension .ui for kdesktop.la
ERROR:kdesktop/kwebdesktop/Makefile.am: unknown source extension .kcfgc for kwebdesktop
make: *** [install] Error 1
==> ERROR: Build Failed.  Aborting...
Error: Failed to build "kdebase"

Offline

#2 2005-08-28 14:17:40

-eye
Member
Registered: 2005-08-24
Posts: 15

Re: Errors building kdebase

hi!!

WARNING: use unsermake instead of make or use a wrapper script

thats the first thing i would try out, but dunno what a wrapper script is :S

Offline

#3 2005-08-28 16:04:40

oggb4mp3
Member
Registered: 2005-06-17
Posts: 77

Re: Errors building kdebase

unsermake is a replacement for automake for use with kde apps, and the warning is resolved in the very next line, because unsermake is being used.

As I said, this happens if I use automake too, so I think it has something to do with a missing package or system configuration than it does with the build process.  the compilation process completes fine, it is the installation process that pukes.

Offline

#4 2005-08-28 16:54:04

Beavis
Member
From: UK
Registered: 2005-01-01
Posts: 71

Re: Errors building kdebase

Those errors may be caused by the recent removal of all .la files in all the arch packages by the devs. Have a look at the url below for more info.

http://www.archlinux.org/news.php#174

Offline

#5 2005-08-28 17:26:55

oggb4mp3
Member
Registered: 2005-06-17
Posts: 77

Re: Errors building kdebase

I thought of that too, but kde is done with respect to libtool-slay.  I got this same error before project libtool-slay got under way too, but I delayed saying anything until kde was finished, thinking that maybe fixing the linking would fix it.  I have already rebuilt kdelibs without a problem, so I don't think it is related.  I could be wrong, but I don't think it is.

Offline

#6 2005-08-28 19:13:40

tpowa
Developer
From: Lauingen , Germany
Registered: 2004-04-05
Posts: 2,322

Re: Errors building kdebase

kde is completely rebuild against programs with .la removement.
on my system it compiles just fine.

Offline

#7 2005-08-29 02:14:05

oggb4mp3
Member
Registered: 2005-06-17
Posts: 77

Re: Errors building kdebase

Well, kde apps won't rebuild since the libtool-slay update of jack, so it looks like kde needs a rebuild again.

Offline

#8 2005-08-29 06:40:02

tpowa
Developer
From: Lauingen , Germany
Registered: 2004-04-05
Posts: 2,322

Re: Errors building kdebase

which version of jack you use?
i upgraded it yesterday to -3
there was a little mistake from my side, with forgetting to higher up the number, my packages are just fine, if you rebuilt kde please start again with arts, then kdelibs then kdebase kdemultimedia.
thanks
greetings
tpowa

Offline

Board footer

Powered by FluxBB